Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı: Suriye’de ayrı bir Kürt devleti kurulmasını desteklemiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Suriye’nin kuzeyinde ayrı bir devlet kurulmasını desteklemediklerini söyledi. Patel, “Suriye’de ve bölgede kalıcı istikrarın ancak Suriye halkının iradesini temsil ettiğine inandığımız bir süreçte sağlanabileceğine inanıyoruz” dedi.

‘Kürtlere yeşil ışık yaktınız mı?’

Washington’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Patel, Patel’e, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bölgesel arenaya dönüyor ve bölge ülkeleri ile ilişkileri normalleştirme yolunda. ABD bu fikri destekledi. ​Suriye’deki Kürt yönetiminin Şam’la resmi ilişkiler kurması ve bunun yarısında. – Beşar Esad ile müzakere ederek özerk bölgelerinin geleceğinin güvence altına alınmasını destekliyor mu? Kürtlerin Şam’a dönmesi için yeşil ışık yaktınız mı? soru yöneltildi.

‘KALICI İSTİKRAR HALKIN İRADESİNE BAĞLIDIR’

Patel, “Suriye’nin kuzeydoğusunda farklı bir devlet kurulmasını desteklemiyoruz. Suriye’de ve bölgede kalıcı istikrarın ancak Suriye halkının iradesini temsil ettiğine inandığımız bir süreçte sağlanabileceğine inanıyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında da bundan bahsediliyor. Bunu Dışişleri Bakanımız da açıkça söyledi. Gerçek bir ilerleme olmadıkça ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı ile dengelenmedikçe Beşar Esad rejimiyle ilişkilerin normalleşmesini desteklemiyoruz.

haber-kibriscik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu