Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Filistinlilerin Gazze’den zorla yerleştirilmesini reddediyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Antony BlinkenX, sosyal medya platformu üzerinden Gazze’den tahliyeler nedeniyle Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’ye teşekkür etti.

Mısır’ın, ABD vatandaşlarının ve üçüncü ülke vatandaşlarının Refah Sınır Kapısı’ndan tahliyesine yönelik mekanizmayı kolaylaştırdığı için Sisi’ye minnettar olduğunu vurgulayan Blinken, şunları kaydetti:

“İki devletli çözüme sıkı sıkıya odaklanmaya devam ediyoruz ve Filistinlilerin Gazze Şeridi dışına zorla yerleştirilmesini reddediyoruz.

Ne oldu?

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hussam Abdulgaffar, yaralı Filistinlilerin ülkesine nakledilmesi ve Gazze’deki üçüncü ülke vatandaşlarının Refah Sınır Kapısı’ndan tahliyesine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Sözcü Abdulgaffar, “72’si çocuk olmak üzere toplam 344 üçüncü ülke vatandaşı Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a giriş yaparak gerekli sağlık kontrollerine tabi tutuldu.” dedi.

Abdulgaffar, Gazze’nin Mısır’a açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’ndan bugün 21 yaralının daha ülkeye giriş yaptığını belirterek, “yaralıların tedavilerinin başladığı” bilgisini paylaştı.

Önceki gün Gazze’den gelen yaralıların tedavi için Mısır’a götürülmeye başlanmasıyla başlayan süreç, ikinci günde de devam ediyor.

Mısır Sağlık Bakanlığı önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, 16 yaralı ve 117 üçüncü ülke vatandaşının ülkeye ulaştığını duyurmuştu.

pazarlarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu